Murale w Bielsku-Białej

Aktualne

Bielskie murale to powiększająca się z roku na rok, dostępna dla wszystkich kolekcja sztuki w przestrzeni publicznej.

Spacer szlakiem wielkoformatowych malowideł zachęca do odkrywania nowego, artystycznego oblicza miasta, chwili refleksji i zatrzymania w pędzie codziennego życia.

Kolekcję murali tworzy 25 dzieł, w większości rozlokowanych w centrum miasta, na ścianach zabytkowych kamienic, fasadach budynków oraz na innych obiektach architektonicznych.

Pierwsze realizacje streetartowe w postaci murali i graffiti pojawiły się w mieście w latach 90. XX wieku – dzięki nim pod wiaduktem przy ul. PCK powstało kultowe dla artystów ulicy miejsce wypełnione sztuką graffiti. Pierwszym malowidłem  w tym miejscu był, nieistniejący już, mural „Primavera” Dariusza Gierdala (1996). Niestety z miejskiego krajobrazu Bielska-Białej zniknęły inne ważne realizacje malarskie, np. mural „Mouse” Wilhelma Sasnala namalowany na zachodniej fasadzie Galerii Bielskiej BWA (2000-2001) oraz Leona Tarasewicza na ścianie Gemini Park (2009-2012).

Galeria Bielska BWA od 2008 roku aktywnie wspiera realizacje murali w przestrzeni miasta – jako pierwsze powstały trzy murale: „Okna” Karoliny Zdunek i „To tłum” grupy Twożywo na fasadzie galerii oraz „Wielki błękit” Joanny Stańko na kamienicy przy ulicy Sikorskiego 10. Wśród murali zrealizowanych w ostatnich latach jest m.in. mural Małgorzaty Rozenau pt. „Czułość drzew” na fasadzie Galerii Bielskiej BWA, który powstał w projekcie Festiwal sztuki czeskiej.
Od 2014 roku galeria wraz z Fundacją Galerii Bielskiej prowadzi  projekt „oBBraz miasta”, dzięki któremu w mieście powstają kolejne murale, tworzone przez czołowych artystów streetartowych z Polski i zagranicy.

Justyna Weronika Łabądź, kuratorka projektu „oBBraz miasta”:
Murale w Bielsku-Białej to imponująca galeria sztuki w przestrzeni publicznej, licząca obecnie kilkadziesiąt prac. Większość z nich powstaje co roku dzięki projektowi „oBBraz miasta” organizowanemu od 2014 roku przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA. Inne powstały m.in. z inicjatywy Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz czy Stowarzyszenia Euroregion Beskidy.
Duża część murali została ulokowana w centrum miasta, co sprawia, że zainteresowani mogą odbywać przyjemne kilkugodzinne spacery ich szlakiem, podczas których mają okazję podziwiać zabytkową, historyczną zabudowę miasta.
Murale w Bielsku-Białej tworzą głównie znani streetartowcy i artyści z Polski, rozpoznawalni jednak już na całym świecie (NeSpoon, Mariusz Waras, BEZT, Natalia Rak, Mona Tusz, Swanski, ale można również obejrzeć dzieła artystów z innych krajów, którzy przyjechali specjalnie na zaproszenie do Bielska-Białej (Labuenaylamala oraz kolektyw Olliemoonsta z Hiszpanii czy Timothy Fisher, Sean Hamilton i Megan Jones z USA).
To, co przedstawiają bielskie murale, nie tworzy spójnej stylistyki, murale reprezentują zarówno abstrakcyjny, jak i figuratywny sposób obrazowania. Każdy z nich jest dziełem indywidualnego spojrzenia artysty na świat, jego osobistą wizją, ale warto zauważyć, że wiele z nich zostało zainspirowanych otaczającą przestrzenią, Bielskiem-Białą, bliskością gór, natury, a także wierzeniami ludowymi, związanymi zarówno z regionem Beskidów, jak też innymi obszarami kulturowymi Polski i zagranicy.
Kolekcja murali z roku na rok powiększa się, tworząc niepowtarzalną, żywą, stale zaskakującą swoim charakterem zarówno mieszkańców i turystów, tkankę miasta. 

 

SZLAKIEM BIELSKICH MURALI:

 

W mediach:

Aleksander Świeszewski, „Kolory na szarym. Półprzewodnik Polityki”, „Polityka”, nr 28/2021 >>

Marcin Czyżewski, W Bielsku-Białej są już 24 murale. Do każdego warto podejść ze smartfonem, 24 stycznia 2021, 20:44, bielskobiala.wyborcza.pl >>

Magdalena Nycz, Sztuka na ulicach - w czasie pandemii jak znalazł. Ale murale!, Kronika Beskidzka, 26 listopada 2020, str.16 (pdf >>)

 

Przewodnik i mapa murali w Bielsku-Białej (2019)