Dobrostan. Spotkania sieciujące i wykłady eksperckie

Aktualne

Konferencja w Galerii Bielskiej BWA to trzy dni spotkań, wykładów, dyskusji i spacerów, do których zaprosiliśmy ekspertki i ekspertów w obszarze badań nad kulturą.

Wiedza, sojusze oraz przyszłość wyznaczają pole dla strategii programowej Galerii Bielskiej BWA, samorządowej instytucji kultury działającej w Bielsku-Białej – mieście ubiegającym się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Chcemy współtworzyć przyszłość w sposób odpowiedzialny, w oparciu o idee zdefiniowane w bidbooku Bielska-Białej – aplikacji złożonej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako strategiczny dokument prezentujący wizję rozwoju miasta w kontekście kultury, odgrywający kluczową rolę w rywalizacji Bielska-Białej o tytuł ESK 2029.
Przeczytaj bidbook >>

Do udziału w spotkaniach i rozmowach zapraszamy osoby reprezentujące lokalne środowisko kreatywne, członkinie i członków organizacji, stowarzyszeń i kolektywów, osoby zaangażowane w starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, publiczność galerii, mieszkanki i mieszkańców Bielska-Białej. Spotkania odbywać się będą w środę, czwartek i piątek, od 24 do 26 kwietnia 2024 roku w Galerii Bielskiej BWA, Willi Sixta i przestrzeni miasta. Szczegóły w programie poniżej.

Konferencja odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego.

Dofinansowano z budżetu Miasta Bielska-Białej.


Kuratorką wydarzenia jest Ada Piekarska.

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: a.piekarska@galeriabielska.pl
Prosimy o podanie w wiadomości swojego imienia i nazwiska oraz opcjonalnie nazwy organizacji/instytucji.

PROGRAM

środa, 24 kwietnia 2024 – WIEDZA

Galeria sztuki jako miejsce koprodukcji wiedzy.

 

czwartek, 25 kwietnia 2024 – SOJUSZE

Galeria sztuki jako instytucja sojusznicza.

 

piątek, 26 kwietnia 2024 – PRZYSZŁOŚĆ

Galeria sztuki jako laboratorium badań nad przyszłością.

 

EKSPERTKI I EKSPERCI

 

Jakub Adamec (Czechy)

Dramaturg programowy i kurator miejskiej galerii sztuki współczesnej PLATO Ostrava. W latach 2012–2016 był kuratorem Galerii Miejskiej w Trzyńcu. W latach 2016–2017 pracował w Centrum Czeskim w Warszawie. W swojej pracy i życiu łączy kilka ról – artysty, kuratora, muzyka, dramaturga, aktywnego obywatela, ojca i męża. Interesują go graniczne formy sztuki, użyteczność sztuki jako narzędzia, które oddziałuje na rzeczywistość. Od 2001 roku jest członkiem audiowizualnej grupy I Love 69 Popgejů. Zajmuje się także muzyką filmową i teatralną.

Fot. NOX Media

 

 

 

Jacek Bożek

Założyciel i prezes Klubu Gaja (od 1988), społeczny innowator, ekspert w obszarze ochrony środowiska i zwierząt. Zaangażowany w programy Klubu Gaja o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. w Ogólnopolską Kampanię „Teraz Wisła” (od 1994), programy edukacji ekologicznej „Zaadoptuj rzekę” (od 2005) i „Święto Drzewa” (od 2003). Prowadzi wykłady i warsztaty. W pracy wykorzystuje różne formy działań artystycznych. Reżyseruje happeningi, spektakle. W 2021 został powołany do Rady ds. Ekologii i Zieleni przy prezydencie Bielska-Białej.

Fot. Beata Tarnawa

 

 

 

Katarzyna Roj

Kuratorka i autorka wielu tekstów oraz publikacji na temat kultury materialnej. W latach 2009–2023 prowadziła program galerii Dizajn BWA Wrocław, w którym koncentrowała się na upowszechnianiu zagadnień związanych z projektowaniem odpowiedzialnym społecznie, odpornością, nierównomiernie rozłożoną konsumpcją oraz wykorzystaniem narzędzi projektowych w procesach adaptacji do zmiany klimatu. Kuratorka procesu „Pole Regeneracji. Wrocławskie Pola Irygacyjne”. Od 2023 roku zastępczyni dyrektora BWA Wrocław ds. programu, edukacji i promocji.

Fot. Alicja Kielan

 

 

 

 

 

Bogna Świątkowska

Pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes Na 6 Tygodni”. Tworzone przez nią projekty mają najczęściej charakter platform łączących wiedzę ekspertów i profesjonalistów z podejściem osób ciekawskich, amatorów i entuzjastów.
www.beczmiana.pl
www.nn6t.pl

Fot. z archiwum Bogny Świątkowskiej

 

 

 

 

Paweł Wodziński

Reżyser, kurator, eseista, w latach 2017–2022 dyrektor Biennale Warszawa, interdyscyplinarnej instytucji działającej na przecięciu sztuki, teorii, badań, praktyki społecznej i aktywizmu. Analizuje i poddaje krytycznej refleksji współczesne relacje władzy politycznej i kapitału, angażując się w tworzenie systemowych alternatyw. Autor kilkudziesięciu przedstawień, w tym „Solidarność. Re-enactment” (2017), „Solidarność. Nowy projekt” (2017), „Globalna wojna domowa” (2018) oraz tekstów publikowanych m.in. w „Dialogu” i polskiej edycji „Le Monde diplomatique”.
www.2022.biennalewarszawa.pl

Fot. Monika Stolarska

 

 

Weronika Zalewska

Artystka intermedialna i badaczka. Praktykuje sztukę wideo i instalację jako sposób opowiadania historii o różnych skalach i porowatościach, na przecięciu dokumentu, fikcji spekulatywnej, nowych materializmów / transkorporealności, geoantropologii i krytycznych studiów nad technonauką. Związana z Biurem Usług Postartystycznych. Wraz z Dominiką Wasilewską jest współtłumaczką książki Alexis Pauline Gumbs „Undrowned. Black Feminist Lessons from Marine Mammals” na język polski (premiera jesienią 2024) oraz współtwórczynią podkastu Poskończoności.

Fot. z archiwum Weroniki Zalewskiej

 

 

 

 

 

Dobrostan. Spotkania sieciujące i wykłady eksperckie

wydarzenie pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego

24–26 kwietnia 2024 (środa–piątek)
Galeria Bielska BWA – Willa Sixta, ul. A. Mickiewicza 24, Bielsko-Biała
kuratorka wydarzenia: Ada Piekarska
udział bezpłatny, zapisy: a.piekarska@galeriabielska.pl