Rozmowy o sztuce współczesnej – krótka historia abstrakcji

Aktualne

Drugie spotkanie z nowego cyklu edukacyjnego poświęconego sztuce współczesnej. Tym razem punktem wyjścia będzie twórczość Kazimierza Malewicza.

O co chodzi? – pytanie to stanowi punkt wyjścia dla cyklu spotkań poświęconych sztuce współczesnej, które pomogą zrozumieć dynamiczne zmiany zachodzące w polu sztuki, od awangardowych ruchów po współczesne praktyki artystyczne. To propozycja zarówno dla młodzieży jak i dorosłych osób chcących poszerzyć swoją wiedzę i rozumienie współczesnych tendencji artystycznych. Podczas spotkań prosto i przystępnie rozmawiamy o punktach zwrotnych w sztuce XX i XXI wieku.

Na kolejne spotkanie zapraszamy do Willi Sixta w środę, 17 kwietnia 2024 roku o godz. 17.00. Pretekstem będzie twórczość Kazimierza Malewicza oraz jego wpływ na sztukę współczesną. Uczestnicy zastanowią się, dlaczego biały kwadrat na białym tle zrewolucjonizował sztukę, dowiedzą się o abstrakcji geometrycznej, sztuce gestu, monochromatycznych płótnach, a także o tym, że sztuka nie musi odzwierciedlać rzeczywistości.

Spotkania prowadzą Ala Gocka i Paulina Darłak, historyczki sztuki i edukatorki Galerii Bielskiej BWA.

Ala Gocka, Paulina Darłak:

Podczas drugiego spotkania ponownie cofniemy się do początków sztuki nowoczesnej, biorąc na warsztat abstrakcję oraz jej wpływ na sztuki wizualne aż do współczesności.
Kazimierz Malewicz był jednym z pierwszych artystów, którzy odrzucili malarstwo figuratywne na rzecz abstrakcji. Strategia Malewicza, stanowiącego figurę rewolucjonisty, przyjęła formę awangardowego nieposłuszeństwa oraz skomplikowała oddziaływanie sztuki poprzez malarstwo dotychczas nieprzystające do przestrzeni galerii. Początek XX wieku był prawdziwym punktem zwrotnym w sztuce, wprowadzając burzliwy spór, który zmienił relację między sztuką a publicznością. (...)
Przybliżymy kontekst historyczny, estetyczny i filozoficzny twórczości Kazimierza Malewicza oraz prześledzimy wpływ artysty na rozwój sztuki XX i XXI wieku. Zaprezentujemy przełomowe prace, kluczowe wydarzenia i wystawy, które wpłynęły na przedefiniowanie pojęcia sztuki.
Kolejne spotkanie poświęcimy historii autoportretu, od psychodelicznych pasteli Witkacego, po selfie i obrazy generowane przez sztuczną inteligencję.

 

O co chodzi? Rozmowy o sztuce współczesnej.
środa, 17 kwietnia 2024, godz. 17.00, wstęp wolny
Galeria Bielska BWA – Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. A. Mickiewicza 24
prowadzenie: Ala Gocka, Paulina Darłak

Pierwsze spotkanie odbyło się w piątek, 22 marca 2024 roku i było poświęcone sztuce ready mades i jednemu z jej prekursorów – Marcelowi Duchampowi. Czytaj więcej o poprzednim spotkaniu z cyklu >>