PO DRUGIEJ STRONIE (LUSTRA)

Google Open Gallery >>


_____________________________________

Galeria sztuki w Zlinie /  Krajské galerie výtvarného umění (Republika Czeska)

Wernisaż: 27 lipca 2017

English version

_______________________________________________________________

Po drugiej stronie (lustra) / Na druhé straně (zrcadla) / Through the Looking-Glass

 Latem 2017 roku Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA wędruje po Czechach. Wystawa pt. „Po drugiej stronie (lustra)" / Na druhé straně (zrcadla)", złożona z siedemdziesięciu obrazów powstałych po 2000 roku, prezentowana była w maju w Regionalnej Galerii Sztuki w Igławie (Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě), a w sierpniu i wrześniu zagości w Zlinie, w Krajské galerie výtvarného umění, jako wystawa towarzysząca ważnemu przeglądowi współczesnej sztuki czeskiej pod nazwą Nový zlínský salon 2017. Tegoroczny temat salonu został sformułowany pod hasłem „Jak vypadá současný obraz?" / „Czym jest współczesny obraz?"; bielska kolekcja odpowiada na to pytanie opierając się na malarstwie polskich artystów.  

 

plakat wystawy, proj. Jan Janeček; wykorzystany fragment pracy Ewy Juszkiewicz Grzeczna uczennica

 

Wystawa prezentuje fragment Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, skupiając się na malarstwie po 2000 roku. Galeria w Bielsku-Białej znana jest z promowania tego nurtu sztuki, przede wszystkim za sprawą Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Dzięki istniejącemu nieprzerwanie od 1962 roku konkursowi można w Bielsku-Białej, co dwa lata jesienią, zobaczyć jak wygląda współczesne malarstwo w Polsce. Także w kolekcji bielskiego BWA malarstwo jest nurtem wiodącym, a znaczącą jego częścią są prace nagrodzone w konkursie Bielska Jesień.

Kilka wybranych do wystawy wątków rozwija główny temat, który z jednej strony nawiązuje do słynnej powieści Lewisa Carrolla („Po drugiej stronie lustra") i jej surrealistycznych odniesień, a z drugiej - do pojęcia lustra jako symbolicznego portretu czy autoportretu. Jednocześnie prezentacja sztuki stworzonej przez artystów jednego kraju w kraju sąsiednim jest takim spojrzeniem na drugą stronę, próbą zrozumienia i poznania spraw, którymi zajmują się młodzi zwykle ludzie. Autorzy prezentowanych prac to pokolenie urodzone w latach 70., 80. i 90. XX wieku, z wyjątkiem kilkorga artystów urodzonych w latach 50. lub 60.
Prezentowane obrazy odnoszą się do takich problemów, jak ciało, uczucie, płeć, rytuał, twórczość, konsumpcja, transcendencja, wszechświat. Większość z nich to prace figuratywne, wielobarwne, ale wśród nich spotkać można dzieła abstrakcyjne.
Wśród kilkudziesięciu obrazów pojawia się wideoinstalacja Sławomira Rumiaka, stanowiąca kontrapunkt dla tradycyjnych technik olejnych na płótnie.

                                                                                  Agata Smalcerz ­- kurator wystawy

 

Rafał Borcz, Brzozy, 2011, olej, płótno

 

Jan Dziaczkowski, Śniadanie mistrzów, 2009, olej, płótno

 

Malwina Rzonca, Autoportret Durga, 2008, akryl, hologramy

 

Małgorzata Rozenau, The End, 2011, akryl, olej, płótno

 

Wybrane dzieła z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA pokazywane były już kilkakrotnie na wystawach w polskich galeriach: w Kaplicy Pałacowej w Koszęcinie („Miejsce dla sztuki, 2015), Galerii Manhattan w Łodzi („Ideo-ramy egzystencji", 2013), Teatrze Sztuk Sektor Sztuki w Jaworznie (z cyklu Art. Tranzyt, 2012).

W wystawie w Regionalnej Galerii w Igławie wzięli udział: Marta Antoniak, Tamara Berdowska, Beata Ewa Białecka, Rafał Borcz, Agnieszka Brzeżańska, Robert Bubel, Jakub Ciężki, Andrzej Cisowski, Monika Chlebek, Martyna Czech, Jan Dziaczkowski, Dariusz Fodczuk, Michał Gątarek, Teresa Gołda-Sowicka, Bartek Górny, Krzysztof Gruse, Bożena Grzyb-Jarodzka, Paweł Hajncel, Iza z Lasu, Bartłomiej Jarmoliński, Paweł Jarodzki, Ewa Juszkiewicz, Bartosz Kokosiński, Piotr Kossakowski, Dominika Kowynia, Tomasz Kręcicki, Tadeusz Król, Ewa Kruczkowska-Król, Daniel Krysta, Wojciech Kubiak / Lidia Krawczyk, Robert Maciejuk, Paweł Matyszewski, Małgorzata Mirga-Tas, Dariusz Mlącki, Jarosław Modzelewski,  Monika Mysiak, Jakub Pieleszek, Artur Przebindowski, Małgorzata Rozenau, Sławomir Rumiak, Malwina Rzonca, Wilhelm Sasnal, Ewa Skaper, Irmina Staś, Małgorzata Szymankiewicz, Leon Tarasewicz, Jerzy Truszkowski, Antoni Wajda, Andrzej Wasilewski, Kamila Woźniakowska, Ewa Zawadzka, Karolina Zdunek.

 

O wystawie na stronie Regionalnej Galerii w Igławie >>

Fotorelacja na   Google Open Gallery >>

Czytaj więcej o Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA >>

_______________________________________________________________

O wystawie w Igławie w mediach:

PAP, Galeria Bielska BWA po raz pierwszy pokaże swą kolekcję za granicą, gazeta.pl (publikacja 27.04.2017) >>

Onet.pl, Galeria Bielska po raz pierwszy..., publikacja: 27.04.2017 >>

O.pl, Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA po raz pierwszy za granicą, publikacja: 4.05.2017 >>

Artalk.Magazine.cz. Na druhé straně (zrcadla). Současná polská malba ze sbírky Galeria Bielska BWA >>

69 artystów w II etapie
_____________________

Galeria wirtualna na stronie Bielskiej Jesieni >>

Głosowanie internautów

>>

Międzynarodowe rezydencje artystyczne

środa, 26 lipca, godz. 19.00 - podsumowanie I części rezydencji, warsztaty FLOW

>>

Fotorelacje na Google Open Gallery  >>

>>

Google Open Gallery >>

>>

   Znajdź nas
   na Facebooku

 

   #galeriabielska 

>>